Dakāras rallijs

Dakāras rallijs ir pasaulē visprestižākās un grūtākās bezceļu rallija sacensības. Kā jau pats dakāras rallijs_logonosaukums liecina Dakāras rallijs noris Āfrikā un ilgus gadus bija pazīstams kā Parīzes – Dakāras rallijs. Diemžēl no 2009. gada drošības apsvērumu dēļ rallija rīkotāji to pārcēla no Eiropas/Āfrikas uz Dienvidameriku. Neskatoties uz pasākuma norises vietas maiņu, tas vēsturisku un organizētāju finansiālās ieinteresētības dēļ joprojām saglabā iepriekšējo nosaukumu.

Pēc pašreizējās programmas rallijs sākas un beidzas Buenosairesā, Argentīnā. Pasākuma dalībnieki tiek iedalīti četrās grupās – (a) motocikli, (b) kravas automašīnas, (c) vieglās automašīnas, (d) kvadracikli (no 2009. gada).

Vai Dakāras rallijā piedalās arī Latvijas pārstāvji ?

2004. gads bija vēsturisks ne tikai dēļ Latvijas iestāšanās Nato un ES, bet arī ar Latvijas pilsoņu līdzdalību Dakāras rallijā. Līdz šim labāko sasniegumu ir parādījis motobraucējs Jānis Vinter, kurš 2007. gadā izcīnija 6. vietu, 2006. gadā 10 vietu, bet 2004., 2005. gadā krita un izstājās no sacensībām. Vērts pieminēt, ka 2007. gada Dakāras rallija sacensībās piedalījās arī Jāņa Vintera brālis Einārs Vinters, kas motociklu klasē ierindojās attiecīgi 14. vietā.

No 2012. gada rallijā piedalās arī Latvijas autobraucēju veidotie elektroauto (Oscar ekipāža). Lai arī ar būtiskiem panākumiem rezultātu tablo Oscar ekipāža nevar lepoties, tomēr ir vērts pieminēt, ka latviešu veidotais elektroauto bija pirmais Dakāras rallija vēsturē, kas pieveica visu 8400 km garo distanci, šķērsojot Argentīnu, Peru un Čīli. Gūtie panākumi ļāva Oscar ekipāžai nostiprināties sacīkšu elektroauto būvniecības galvgalī pasaules mērogā, kur tie savu vietu ir saglabājuši joprojām.