Auto līzings Latvijā

Esi gatavs pirkt sev jaunu auto, bet nedaudz pietrūkst ? Auto līzings var palīdzēt tikt pie kārotā transportlīdzekļa vienas vai pāris dienu laikā, taču visam ir sava cena. Ja esi gatavs gaidīt un vari sakrāt, tad pirkt automašīnu bez kredīta vienmēr būs lētāk.

Kādi auto līzinga veidi Latvijā ir pieejami ?

Auto līzinga – kredīta uzņēmumi Latvijas iedzīvotājiem piedāvā iespēju aizņemties no dažiem auto lizings latvijadesmitiem līdz daudziem tūkstošiem eiro. Atmaksas termiņš parasti ir sākot no 1 mēneša līdz trīs vai pieciem gadiem. Vairums auto pircēju domā, ka ir tikai viens līzinga veids, taču patiesībā ir divi – (a) finanšu līzings un (b) operatīvais līzings.

Finanšu līzings paredz, ka pēc līguma noslēgšanas auto līzinga – kredīta uzņēmums iegādājas auto no juridiskas vai fizikas personas, bet klients reizi mēnesī atmaksā daļu no automašīnas vērtības. Izpildot līgumsaistības, transporta līdzeklis tiek pārreģistrēts CSDD uz klienta vārda, kas ar to var rīkoties pēc saviem ieskatiem  – pārdot, iznomāt, dāvināt vai turpināt lietot arī turpmāk. Šis līzinga veids ir populārākais, taču jārēķinās, ka ikmēneša maksājums būs augstāks nekā izvēloties operatīvo līzingu.

Operatīvais līzings ir finanšu pakalpojums, kura ietvaros auto kredīta devējs nopērk jaunu vai mazlietotu automašīnu un iznomā to klientam. Līguma darbības termiņš parasti ir divi līdz pieci gadi. Šis variants ir izdevīgs uzņēmumiem un cilvēkiem, kas augstu vērtē kvalitāti un komfortu, ko sniedz moderns automobilis. Svarīgs aspekts, protams, ir mazākas izmaksas, jo līguma termiņa beigās līzinga devējs automašīnu pārdod brīvā tirgū vai klientam par atlikušo vērtību. Liela daļa gan izvēlas noslēgt jaunu operatīvā līzinga līgumu un saņem lietošanā atkal jaunu vai jaunu mazlietotu automašīnu.

Cik lielu summu es varu aizņemties ?

Patlaban autolīzingā pieejamā summa ir atkarīga no vairākiem faktoriem: (a) klienta ienākumiem un kredītvēstures, (b) klienta pašreizējām saistībām, (c) pirmās iemaksas lieluma, (d) automašīnas novērtējuma vērtības. Tradicionāli auto kredīts tiek piešķirts līdz pat 90% no automobiļa vērtības, taču reizēm jauno auto dīleri, piemēram, Mazda piedāvā saņemt līzingu 100% vērtībā. Praksē tas nozīmē, ka katram klientam līzinga devējs sagatavo individuālu piedāvājumu un viennozīmīgu atbildi par pieejamo summu nav iespējams dot. Tiesa, pirkt jaunu auto uz nomaksu ir neprāts, jo automašīnas vērtība pēc izripošanas no salona automātiski otrreizējā tirgū samazinās par 20% līdz 30%.

Apstākļos, kad pietrūkst nauda līdzfinansējumam (10%) ir vērts izvērtēt, vai prātīgāk nebūtu pirkt lētāku auto vai atteikties no pirkuma vispār. Ja auto tomēr ir vajadzīgs steidzami un viss ir rūpīgi apsvērts, tad naudu pirmajai iemaksai reizēm var iegūt kādā no komercbankām vai izmantojot patēriņa kredītus (īstermiņa variants). Pēdējais variants gan ir dārgāks nekā par aizdevumu Latvijā prasa bankas, bet reizēm tas noder. Auto līzinga uzņēmumi šobrīd ir gana piesardzīgi un pēc ekonomiskās krīzes vairs nevēlas aizdot naudu cilvēkiem, kas nav spējīgi sakrāt naudu pirmajai iemaksai.

Kāda ir aizņēmuma saņemšanas procedūra ?

Pieteikšanās līzingam ir vienkārša, taču naudas kredīta saņemšana ietver vairākus secīgus soļus:

  1. izvēlies auto;
  2. piesakies līzingam;
  3. saņem piedāvājumu un izvērtē;
  4. apstiprini līgumu (elektroniski vai līzinga uzņēmuma filiālē);
  5. veic pirmo iemaksu aizdevēja bankas kontā (saskaņā ar līgumu);
  6. auto tiek pārreģistrēts CSDD uz kreditora vārda (līdz brīdim, kad nosegsi līzinga saistības Tu būsi reģistrēts kā auto lietotājs);
  7. paralēli tiek noslēgta OCTA, KASKO (ja nepieciešams);
  8. sēdies un brauc.

Kādas ir līzinga reālās izmaksas ?

Pērkot auto uz nomaksu līzingā, ir jārēķinās, ka izmaksas katram klientam tiek noteiktas individuāli. Klientiem ar zemākiem ienākumiem un/vai lielākām kredītsaistībām tiek piedāvāts mazāks kredīts auto iegādei un vienlaikus tiek piemērotas augstākas procentu likmes. Izklausās ļoti negodīgi, taču līzinga devēji šādu pieeju pamato ar nepieciešamību samazināt savu risku, kas ir loģiski. Turīgāki klienti šādā veidā var nopirkt automašīnu lētāk nekā tie, kam rocība ir mazāka un tas nav pareizi. Līdz brīdim, kamēr valsts iejauksies šajā shēmā nekas gan nemainīsies un, ja ir vēlme iegādāties sev jaunu, mazlietotu vai lietotu automašīnu, atliek vien paļauties uz aizdevēju labvēlību.

Svarīgi – iesniedzot auto līdzinga pieteikumu jārēķinās ar šādiem papildus izdevumiem: (a) komisijas maksa par līguma noformēšanu, (b) maksa par transporta līdzekļa sertificētu novērtējumu (ja iepriekš jau nav sagatavots), (c) auto apdrošināšana (OCTA, KASKO (jaunākiem, dārgākiem auto)), (d) izdevumi par pārreģistrāciju Ceļu Satiksmes un drošības direkcijā, (e) auto nodoklis.

Kā atrast izdevīgāko līzingu internetā ?

Izlasot visu iepriekš minēto, ir skaidrs, ka atrast līzingu auto iegādei, kas atbilstu visām vajadzībām nav viegli. Par laimi pavisam nesen ir parādījies autolīzingu salīdzināšanas portāls, kurā apkopoti dažādi līzinga piedāvājumi, kurus piedāvā nebanku kredītu devēji. Ja arī Tev ir vajadzīgs pirkt auto uz nomaksu, ielūkojies un uzzini, kurš auto līzings Latvijas teritorijā ir Tev šobrīd noderīgākais. Piesakoties aizdevumam, Tev būs jāaizpilda salīdzinoši vienkārša pieteikuma veidlapa, kurā jānorāda dati par sevi un auto. Kad būsi aizpildījis vairākas veidlapas, nogaidi pāris dienas. Līzinga uzņēmumi Tev nosūtīs savus piedāvājumus uz epastu vai aicinās ciemos uz filiāli. Noliec visus piedāvājumus blakus un salīdzini, kuri līguma nosacījumi ir izdevīgāki un ļauj Tev iegūt līzingu ar zemākām izmaksām. Saņemot piedāvājumu, ir vērts atvēlēt pietiekami daudz laiku, lai apdomātos un pieņemtu pārdomātu lēmumu. Pirms parakstīt līgumu obligāti to izlasiet līdz beigām. Ja ir kādas neskaidrības, droši jautājiet kredītspeciālistiem. Saskaņā ar LR likumdošanu līzingu līgumam ir jābūt viegli saprotamam un nedrīkst būt nekādas slēptās izmaksas.

Labā ziņa – pieteikuma iesniegšana parasti nemaksā neko vai arī maksa par autolīzinga pieteikuma izskatīšanu ir simboliska (0,01 EUR). Tas ļauj ikvienam transporta līdzekļa pircējam apzināt vairākus variantus un izvēlēties sev piemērotāko. Izvērtē rūpīgi savu maksātspēju. Aizņemies atbildīgi.