Autovadītāju apmācības iespējas Latvijā

A, B, C  un CE kategorijas transportlīdzekļu vadītāju apmācības iespējas Latvijas autoskolās

Patlaban Latvijā darbojas salīdzinoši liels skaits transportlīdzekļu vadītāju mācību iestādes. Tā kā Rīgā ik dienas koncentrējas aptuveni puse no Latvijas iedzīvotājiem, tad arī lielākā daļa autoskolu ir tieši galvaspilsētā. Tradicionāli lielākajai daļai pirmais transportlīdzeklis ir vieglais auto (b kategorija) vai motocikls (a kategorija), līdz ar to arī vispirms tiek iegūtas atbilstošas kategorijas tiesības. Iemācoties braukt, dažiem parādās vēlme iegūt arī citu kategoriju tiesības. Atsevišķiem transportlīdzekļiem (lielgabarīta kravas auto, sabiedriskais transports) tiesības var iegūt vien tad, ja ir vairāku gadu stāžs vieglā auto vadībā, taču šādam solim izšķiras vien neliela daļa autovadītāju.

Kur iegūt transportlīdzekļa vadītāja apliecību ?

Autovadītāju un motociklu vadītāja apliecības izsniedz Ceļu Satiksmes drošības direkcija autoskolas apmācība a, b, c kategorija(CSDD), taču apmācību veic autoskolas. Lai iegūtu tiesības ir jāiziet atbilstoša teorijas (drošība uz ceļa, ceļu satiksmes noteikumi) apmācība un jānokārto eksāmens autoskolā un CSDD. Papildus tam ir jāiegūst braukšanas prasmes (vismaz 14 akadēmiskās stundas autoskolā) un jānokārto vadītāja kvalifikācijas eksāmens CSDD. Kad tas izdarīts, atliek vien formalitātes – jānofotogrāfējas un jāsamaksā par vadītāja apliecības saņemšanu, bet tas, protams, ir pats vieglākais.

Lai tiktu pie kārotās transportlīdzekļa vadītāja apliecības ir svarīgi izvēlēties atbilstošu mācību iestādi (skat. Rīgas autoskolu portālu), kurā apgūt gan teorijas, gan prakstiskās zināšanas. Neskatoties uz autoskolu piedāvājumiem, pieredze liecina, ka vissvarīgāk ir izvēlēties pareizo braukšanas instruktoru. Pašos pamatos autoskolu piedāvājums ir salīdzinoši vienveidīgs, turklāt teoriju par ceļu satiksmes drošību un auto uzbūvi var apgūt arī pašmācības ceļā. Iemācīties braukt pareizi turpretim bez cita palīdzības ir praktiski neiespējami. Jebkura kļūda vai neprecizitāte, kuru pamanīs un izlabos braukšanas instruktors vēlāk palīdzēs ietaupīt vairākus simtus pat tūkstošus eiro, nemaz nerunājot par saglabātu veselību un dzīvību.

Labākais veids kā izvēlēties a, b vai c kategorijas instruktoru ir tuvinieku atsauksmes. Ja esat sasnieguši jau vecumu un/vai nav neviens, kam pajautāt, atliek paļauties uz autoskolu atsauksmēm internetā. Vairumā gadījumu kā labākā skola tiek nosaukta – Credo, Gross, Mustangs, Vanags, Autoprieks, Fortūna, Koni vai Glorija, bet to skaits, protams, ir krietni vien lielāks. Ja neviens no variantiem neapmierina, ir vienalga, vai nevarat atrast savu instruktoru pirms iestāšanās autoskolā, izvēlēties to, kas piedāvā atlaides teorijai vai braukšanai.

Ja jums neveicas ar instruktora izvēli, tad ziniet, ka varat to nomainīt skolas ietvaros 3 reizes bez maksas. Ja vēlaties mēģināt paralēli braukt ar neatkarīgu instruktoru, tad ņemiet vērā, ka tas ir atļauts (saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem). Diemžēl daudzas autoskolas bieži nevēlas pieļaut šādu pašdarbību un liek šādiem neatkarīgiem kursantiem papildus kārtot skolas braukšanas eksāmenu. Lai no tā izvairītos, ir vērts paņemt minimālās 14 braukšanas stundas pie skolas instruktora un vēl dažas pie citas skola instruktora. Pirmais varēs vien brīnīties par jūsu straujo apmācības progresu.

Kur iegūt tiesības elektroauto vadīšanai ?

Pa Latvijas autoceļiem ikdienas pārvietojas vairāki simti tūkstoši transportlīdzekļu, no kuriem lielākā daļa ir B kategorijas transportlīdzekļi, taču ar elektrību darbināmi auto pagaidām ir ļoti maz izplatīti. Iemesli šai parādībai jau ir aprakstīti iepriekšējās publikācijās, taču ir vērts piebilst, ka, lai pārvietotos ar elektroauto nav vajadzīgs kārtot nekādus papildus eksāmenus. Ja vēlaties pārvietoties ar vieglo auto, nokārtojiet b kategorijas eksāmenu. Tas ļaus jums vadīt gan ar dīzeli, gan benzīnu, gan elektrību darbināmu vieglo automobili.

Līdz ar izmaiņām likumdošanā kursantiem ir tiesības kārtot arī eksāmenu ar automātisko ātrumkārbu. Ja izvēlaties šādu iespēju, ziniet, ka nākotnē nevarēsiet vadīt auto, kas aprīkots ar manuālo ātrumkārbu. Tiem, kas dzīvo vai plāno dzīvot ASV, tas būs vienalga, jo tur vairāk kā 95% auto ir automātiskā ātrumkārba, bet Eiropā dzīvojošajiem tas radīs problēmas.

Cik izmaksā vadītāja apliecības saņemšana ?

Visvienkāršāko a, b un c kategorijas transportlīdzekļu vadīšanas tiesību iegūšanas izmaksas nepārsniegs 500 – 1000 eiro. Auto iegādes izmaksas turpretim var sniegties no 500 eiro par ļoti vecu, lietotu automašīnu līdz vairākiem desmitiem tūkstošiem eiro par jauna spēkrata iegādi. Motocikla iegāde būs attiecīgi lētāka, bet komerctransporta un industriālā transportlīdzekļa iegāde var izmaksāt vēl krietni vairāk. Ja pašiem finansējums šādiem, lieliem pirkumiem nepietiek, iespējams, ka var izlīdzēt auto līzings. Izvēloties pirkt transporta līdzekli kredītā gan svarīgi atcerēties, ka ar tā iegādi viss vēl nebeidzas. Motocikla vai auto uzturēšanas, ekspluatācijas un remonta izmaksas parasti ir daudz augstākas nekā sākotnēji plānots. Pirms pieņemt lēmumu, ļoti rūpīgi izvērtējiet visus plusus un mīnusus.